Haber

Almanya artan döner kebap fiyatlarından rahatsız

Almanya’da en çok tüketilen fast food olan döner, ülkede trend haline geldi.

Yeşiller Milletvekili Hanna Steinmüller, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, döner kebap diyetlerinin artmasının birçok genci endişelendirdiğini söyledi.

Daha sonra Alman basınına konuşan Steinmüller, bunu neden yaptığını açıkladı.

Son yıllarda Federal Meclis’te çok sayıda genci ağırladığını belirten Steinmüller, sokaktaki birçok gençle de görüştüğünü ve artan fiyatların kendileri için büyük sorun olduğunu söylediğini belirtti.

“3,50 avro ya da 7 avro fark eder”

Konuyu fiyat meselesine getiren Steinmüller, şöyle devam etti:

Dönerin 3,50 avro olması da, 7 avro olması da gençler için fark yaratıyor. Son yıllarda gençlerin siyasi söz hakkı nispeten az olduğundan, hayatın bu gerçekliğini Federal Meclis’e taşımak istedim.

Almanya’da güncel döner fiyatları

Bununla ilgili geri dönüşlerin olumlu olduğunu belirten Alman milletvekili, şunları söyledi:

Geçen hafta Berlin’de bir gençle döner fiyatlarını konuştum. Daha sonra Instagram’daki konuşmamı gördü. Bana bu konuyu Federal Meclis’te gündeme getirmemden mutluluk duyduğunu belirten bir mesaj gönderdi.

Ayrıca döner fiyatlarının Federal Meclis’te sorun olmasının yeterli olduğunu söyleyen çok sayıda genç vardı.

Gençler döner fiyatlarının artmasından memnun değil

Gençlerin artan döner fiyatlarından duyduğu memnuniyetsizliğe değinen Steinmüller, şunları söyledi:

Onları anlayabiliyorum. Fiyatların neden yükseldiğini de anlıyorum. Özellikle pandemi sırasında birçok genç, gerekli siyasi ilgiyi görmediklerini hissetti.

Bu nedenle gençlerin hayatlarındaki gerçekleri gördüğümüzü ve onların sorunlarını ciddiye aldığımızı göstermenin önemli olduğunu düşünüyorum.

“En son ne zaman döner yedin?”Soruyu yanıtlayan Hanna Steinmüller şunları söyledi: “Ben vejeteryanım, yani muhtemelen 15 yıl civarında oldu.”söz konusu.

Yüksek fiyatın nedenleri

Asgari fiyatın yanı sıra artan gıda ve elektrik fiyatlarının da döner fiyatlarını etkilediğini belirten Yeşiller Milletvekili, birçok döner dükkanında çok sayıda işçi çalıştırıldığını da belirtti.

“Uzun yıllar çok ucuzdu”

Fiyat artışının bir bakıma “telafi edici” bir gelişme olduğunu anlatan Steinmüller, şöyle konuştu: “Çünkü döner kebaplar uzun yıllar çok ucuzdu.”Sanki konuşuyordu.

celebi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu