Ekonomi

IMF, Pakistan’ın faiz dışı açığının 2023-24’te fazla vermesini hedefliyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2023-24 mali yılı için 3 milyar dolarlık Stand-By Düzenlemesi (SBA) kapsamında ülkenin faiz dışı açığını fazlaya dönüştürmek için Pakistan ile birlikte çalışıyor. Bu karar, Pakistan’ın IMF’yi, borç ödeme maliyetlerinin 8,5 trilyon PKR’ye (50,8 milyar $) yükseleceği, bunun da bütçeden 1,2 trilyon PKR sapma anlamına geleceği konusunda uyarmasının ardından alındı.

Pakistan Maliye Bakanı Dr. Shamshad Akhtar, IMF ile devam eden politika düzeyindeki görüşmelere ilişkin iyimserliğini dile getirdi. Geçen hafta başlayan bu müzakereler, ülkenin yüksek faiz ödemelerine ve dış borç alma zorluklarına çözüm bulmayı amaçlıyor. IMF, Pakistan Federal Gelir Kurulu’ndan (FBR) devam eden mali yıl için 6.667 trilyon Rupi tutarında bir gelir toplama planı talep etti.

Güçlü ekonomik koşullar nedeniyle şu anda yaklaşık 6,5 milyar dolar tutarında dış kredi almakta zorlanan ülke, IMF’den yardım talebinde bulundu. 3 milyar dolarlık kısa vadeli program kapsamında 710 milyon dolarlık ikinci kredi dilimi için görüşmeler sürüyor.

Pakistan’ın borç maliyetinin önemli bir kısmı iç borçlardan oluşurken, dış borç servisi 900 milyar PKR’yi (5,4 milyar dolar) aşıyor. Artan faiz ödemelerinin bir sonucu olarak, öngörülen federal bütçe açığı 8,7 trilyon PKR’ye (52 milyar dolar) ulaşabilir. Buna karşılık, Pakistan’ın dış finansman ihtiyaçları 24 milyar doların altında ve Çin, kredilerini yeniden planlamayı ve Yeşil Tahvil ihraç etmeyi düşünüyor, ancak beklentiler belirsizliğini koruyor.

2023’ün üçüncü çeyreğinde, geçici hükümet, genel açığı azaltmak ve IMF’nin faiz dışı fazla hedefini tutturmak için sübvansiyonları azaltmak ve kalkınma harcamalarını ertelemek gibi önlemler aldı. Bu açıkları azaltmak ve enflasyonu, kamu borçlanmasını, büyümeyi ve gelecekteki mali yükümlülükleri yönetmek için borç yeniden profili oluşturma, harcama reformları ve geniş tabanlı vergilendirme gibi stratejiler önerildi.

IMF’nin programı Nisan 2024’te sona erecek. Mali zorluklara rağmen fon, genişleyen mali açık ve artan borç servisi konusunda endişeli görünmüyor. IMF’nin Pakistan’ın faiz dışı açığını fazlaya çevirme hedefinin, ülkedeki enflasyonun ve kamu borcunun yönetilmesinde kritik bir faktör olması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

korkutelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu